Alina Zahitova’dan yeni Dünya rekoru

Rusya’nın 2018 Kış Olimpiyat Oyunları Şampiyonu Tatar asıllı buz pateni sporcusu Alina Zahitova Japonya’da kendi dünya rekorunu kırarak sezonun ikinci turnuvasını da kazandı

Bugünlerde Japonya’nın Saitama şehrinde düzenlenen “Japan Open” Buz Pateni turnuvasının büyük bayanlar klasmanında yarışan 16 yaşındaki Tatar kızı Alina Zahitova yeni Dünya Rekoru kırdı.

Japan Open turnuvasında sporcular üç takım olarak-“Japonya”, “Kuzey Amerika” ve “Avrupa” Takımlarında mücadele etti. Yarışma kuralları gereği patenciler sadece serbest programda kayabildi.

“Karmen” dansı ile Japon seyircilerin beğenisini toplayan “Avrupa” Takımı sporcusu Alina Zahitova teknik olarak da büyük başarı elde etti ve hakemlerden de en yüksek puanı alarak yeni Dünya Rekoruna ulaştı ve kendi Dünya Rekorunu geride bıraktı.

159,18 puan alan Aline Zahitova turnuvada ikinci olan Japon Kaori Sakamoto’yu tam 29 puan geride bıraktı.

Turnuvanın üçüncüsü 127,99 puan toplayan bir başka Japon sporcusu Satoko Miyahara oldu.

Eylül 2018’de de Alina Zahitova Almanya’nın Oberstdorf şehrinde düzenlenen “Nebelhorn Trophy” Uluslararası Turnuvasında 158,50 puan toplayarak Dünya Rekorunu kırmıştı.

Tatar sporcusunun “Japan Open” turnuvasındaki yeni 159,18 puanlık Dünya Rekoru buz pateni uzmanları tarafından erişilmesi zor bir rekor olarak yorumlanıyor.

Foto:Valeriy Şarifullin/TASS

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir