Kazan’ın turizm sektörü üç milyonuncu konuğunu bekliyor

Tataristan başkenti Kazan Kasım tatillerinde gelmesi beklenen üç milyonuncu turistini karşılamaya hazırlanıyor.

Kazan Büyükşehir Belediyesinin Turizm Komitesi Başkanı Darya Sannikova Tataristan’da turizm sektörünün her geçen gün daha da gelişmeye devam ettiğini ve Ocak-Ağustos 2018 tarihinde başkenti 2 milyon 650 bin turistin ziyaret ettiğini söyledi.

Onun verdiği bigilere göre, bu rakam geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 15 daha fazla ve turistlerin Kazan’a olan ilgisi her geçen gün daha da artıyor.

Sannikova 2018’de Kazan Uluslararası Havalimanının bir milyon yolcuya hizmet gösterdiğini, bu sayının, geçen yıla göre yüzde 30 daha fazla bir rakamı oluşturduğunun altını çizdi.

Bu artışın Rusya’da düzenlenen Dünya Kupası maçları ile de bağlantılı olduğunu kaydeden Sannikova, bir de Kazan Havalimaından hem Rusya içi hem yabancı ülkeler olmak üzere bu sene 13 tane yeni şehre uçak seferlerinin başlatılmasını da unutmamak gerektiğini söyledi.

Sannikova’nın verdiği bilgiye göre, Kazan’ın turizm sektörü en verimli alanlardan birini oluşturuyor. Şu anda bu sektörde 13 bin insan çalışıyor. Bu insanların 3 bini otelcilik alanında, yaklaşık 9 bini de restoran sektöründe hizmet sunmakta.

Başkentte 266 turizm firması kayıtlı olup, bunlarda bin personel çalışmakta.Bir de 670 insan da turizm rehberi olarak faaliyet göstermekte.

Sannikova konuşmasında Kazan’ın üç milyonuncu turistini sabırsızlıkla beklediğini de kaydetti.

Bu turistin Kasım tatilinde Kazan’a gelmesi beklendiğini söyleyen Sannikova, şanslı turistin şehrin en güzel otelinde ücretsiz ağırlanacağını ve onun en güzel şehir turu ile ödüllendireceğini de kaydetti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir