Turhan Dilmaç’a Tataristan basınından büyük onur

Türkiye’nin eski Kazan Başkonsolosu Turhan Dilmaç Tataristan basınının gündeminde kalmaya devam ediyor. Tataristan’ın en çok okunan internet gazetelerinden bir tanesi Türkiye’nin eski Kazan Başkonsolosu Turhan Dilmaç’ı “Tatar milleti adına en çok çalışan”lar listesine aldı.

Tataristan‘ın siyaset adamları ile aynı listede gösterilen Turhan Dilmaç hakkında gazete, Tataristan’da üç yıllık görevi sırasında milyarlarca dolarlık Türkiye yatırımlarının girişini sağladığının altını çizdi.

Gazete, Turhan Dilmaç döneminde Cumhuriyette yeni Türk fabrikaları açıldı, kendisi görevi sırasında çok iyi bir düzeyde Tatarca da öğrenerek Tatarların sevgisini kazandı diye sözetti.

Eski Başkonsolosla Tataristan’ın resmi makamlarının ve Tatar halkının ayrılmak istemediği belirtilen makalede, Turhan Dilmaç’ın halen Kazan’da unutulmadığı ve halk tarafından sevildiği bir kez daha hatırlatılmış oldu.

Türkiye’nin eski Kazan Başkonsolosu Turhan Dilmaç’ı Aralık 2017’de Tataristan Cumhurbaşkanı Rüstem Minnihanov da kabul etmiş ve Tataristan ile Türkiye ilişkilerini güçlendirilmesine büyük katkı sağlamasından dolayı “Tataristan’ın Üstün Emek Madalyası” ile onurlandırmıştı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir