Tataristan’ın İnnopolis kentinde sürücüsüz taksi çalışmaya başladı

İnnopolis kenti sadece Rusya’da değil Avrupa şehirleri arasında da  sürücüsüz taksi çalışmaya başlayan ilk şehir oldu. Büyük ilgi çeken sürücüsüz taksinin ilk müşterisi de Tataristan Cumhurbaşkanı Rüstem Minnihanov oldu.

Tataristan Başbakan Yardımcısı ve İletişim Bakanı Roman Şayhutdinov ile  “Yandex” Şirketi’nin Rusya Genel Müdürü Yelena Bunina sürücüsüz taksi çalıştırma konusunda işbirliği anlaşması imzaladı.

İnnopolis şehrinde düzenlenen imza töreninden sonra bir deneme gerçekleştiren ve böylece sürücüsüz taksinin ilk müşterisi de olan Tataristan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Rüstem Minnihanov gelecek bir kaç yıl içerisinde sürücüsüz taksilerin normal taksiler gibi insanlara hizmet edeceğine inandığını söyledi.

Minnihanov, gazetecilerin sorularını yanıtlayarak, ben daha önce böyle bir sürücüsüz arabayı cumhuriyetiöizin “Kamaz” Kamyon Fabrikasının deneme merkezinde görmüştüm. Bugün ise böyle taksiler herkese açık. İnnopolis-modern bir şehir ve o böyle yeni teknolojiler ile adına yakışan bir şehire dönüşüyor, dedi.

Tataristan Cumhurbaşkanı yakın gelecekte sürücüsüz taksileri başkent Kazan’da da çalıştırmaya başlayacakların kaydetti.

“Yandex” Şirketinin Rusya Genel Müdürü Yelena Bunina, İnnopolis’te sürücüsüz taksi için 5 tane durak düzenlediklerini ve ilk zamanda bu taksilerden yararlanmanın ücretsiz olduğunu söyledi.

Yandex’in sürücüsüz araba projesini 2016 sonunda başlattığını kaydeden Bunina, Şubat 2018’de de şirketin ilk sürücüsüz arabasının Moskova sokaklarından geçtiğini ve Haziran’da da Moskova’dan Kazan’a kadar olan 789 km’lik mesafeyi katettiğini sözlerine ekledi.

foto:tatarstan.ru

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir