Tatarların gözüyle Japonlar: Kazan’da “Tataristan-Japonya” Uluslararası Konferansı

Tataristan başkenti Kazan’da 23-24 Temmuz tarihlerinde “Tataristan-Japonya:Tarih ve İlişkilerin Perspektifi” Uluslararası Konferansı düzenlenecek.

Tataristan Bilimler Akademisi’nin Şihabetdin Mercani Tarih Enstitüsü tarafından düzenlenecek Uluslararası Konferansta Tataristan-Japonya arasında oluşan kültürel ve ekonomik ilişkiler, Doğu Asya’ya Türk-Tatar göçü, yabancı arşivlerdeki Tatarlarla ilgili belgeler incelenecek

Tatar-inform.ru sitesi haberine göre, üçüncü kez düzenlenecek konferansta aynı zamanda Tatarların gözüyle Japonya ve Japonların nasıl anlaşıldığı da ortaya konulacak.

Konferans yedi bölümden oluşacak. Etkinlikte Eski Asya’daki metalurji tarihine ayrı bir bölüm tahsis edilecek ve “Tatara” metal eritme yönteminin yayılması da incelenecek.

Ayrıca, birçok konuşmacının “Kazan, manevi literatürün çeviri merkezi ve Doğu dillerine çevirinin modern sorunları” bölümünde ilgi çekici konuşmalar yapması planlanmaktadır.

Foto: Prof.Dr. Ali Merthan Dündar’ın arşifinden.

Fotografta önde oturanlar Abdurreşid İbrahim , Muhammed Gabdulhay Kurbangali ve Ayaz İshaki. 1933-1934 yillarinda Japonya-Tokyo’da çekilmiş.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir