Tataristan’da Sadri Maksudi Arsal’ın kitap sergisi

Tataristan Milli Kütüphanesinde ünlü devlet adamı ve seçkin siyasetçi, Türk-Tatar bilim insanı, yazar, Rusya Devlet Duması ve TBMM Milletvekili Sadri Maksudi Arsal’ın doğumunun 140 yıldönümü dolayısıyla düzenlenen “Tatarların ilk profesyonel siyasetçisi” kitap sergisi devam ediyor.

Başkent Kazan’da yer alan Tataristan Milli Kütüphanesinin Seyrek Kitaplar Bölümünün düzenlediği bu sergide Sadri Maksudi Arsal’ın Rusya’da ve yabancı ülkelerde yaymlanan kitapları ve onun hakkında yazılan makaleler sergileniyor.

Tatar-inform.ru sitesinin haberine göre, sergide “Megıyşet” (Orenburg, 1914), “İlmi Arz. Avrupa Bilim Adamlarının Fikirleri” (Kazan, 1899), “Umumi Hukuk Tarihi” (İstanbul, 1948), “Türk Tarihi ve Hukuku” (İstanbul,1947) ve başka kitapları ile tanışmak mümkün.

Sergiyi ziyaret edenlerin dikkatine aynı zamanda siyasetçi hakkında makaleler, 1907’de Rusya Duması’na Kazan Gubernası’ndan seçilen Tatar milletvekilleri ile beraber çekilen fotografı, “Yoldız” gazetesinde yayımlanan makalelerinin kopyaları da sunuluyor.

Sadri Maksudi Arsal-20. asrın başında Tatar milli hareketinin ideologu olmakla beraber 1920-1925 yılları arasında Paris Barış Konferansı’nda Türklerin haklarını savundu.

Sorbon Üniversitesi’nde dersler verdi. Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu ve ilk Cumhurbaşkanı Mustafa Kemal Atatürk tarafından Türkiye’ye davet edilince ailesiyle birlikte Ankara’ya geldi.

Hukuk Fakültesi’nde Türk Hukuk Tarihi Kürsüsü’nü kurdu. 1925 yılından 1950 yılına kadar Ankara ve İstanbul Hukuk Fakültelerinde hukuk tarihi, Türk Hukuk Tarihi, hukukun umumi esasları, hukuk felsefesi derslerini verdi.

1931-1939 yılları ile 1950-1954 yılları arasında Türkiye’de üç dönem milletvekilliği yaptı.

1950-1951 yıllarında Türk Parlamento Grubu Başkanı olarak Avrupa Konseyi’nde Türkiye’yi temsil etti.

20 Şubat 1957 tarihinde vefat etti.

Aralık 2016 tarihinde Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı Binali Yıldırım’ın da katılımıyla Tataristan başkenti Kazan’da bulunan “İstanbul” Parkında Sadri Maksudi Arsal’ın anıtı açıldı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir