Kazan ve Dünya Kupası: Şimdi Orda Olmak Vardı!

Rusya, 2018 Dünya Kupası’na evsahipliği yapıyor. Kazan da maçların oynandığı şehirler arasında. Ve turnuvanın sıkı maçlarından birine şahit oldu. Fransa’nın Arjantin’i 4-3 mağlup ettiği yıllarca unutulmayacak maç da Kazan Arena’da oynandı.

M’bappe ve Pavard’ın genç yaşta tarihe geçişleri, Messi ve Agüero’nun yetmeyen çabaları… Yaklaşık 2,5 yıl yaşadığım bu güzel şehirde ilk evim stada bir hayli yakındı. Novo-Savinovskiy rayonunda nehrin kıyısında dikilen stadda ilk izlediğim maç da bir Rubin Kazan-Spartak Moskova maçıydı. Gökdeniz Karadeniz’in asist yaptığı maçı bir Türk olarak izlemek güzel bir histi.

Kazan’ı televizyonlarda her gördüğümde içimde bir özlem beliriyor. En son, büyük Kazan’ın kenarında; Kazanka ırmağının kumsalında ‘gelinler maçı’ etkinliğinin haberinde bu duyguyu yaşadım. Gelinlik giymiş altışardan iki takım futbol oynamaya çalışıyordu.

Kamera açısında Kremlin, Naberejnaya, Kul Şerif de vardı. Bazen akşamları yürüyüşe çıktığım ya da bisikletle dolaştığım o yerleri yeniden görmek içimi ısıttı. Bir spor muhabiri dostum da kupayı takip etmek için bir süre Kazan’a uğradı. Yemek için mekanlar sordu, tarif ettim. Gittiği yerden attığı fotoğraflar da özlemimi katladı. Ş

imdi yine orada olmak vardı, deyip durdum içimden. Kazan… Dünya Kupasının da günlük hayatın da çok yakıştığı harika şehir. Bir gün yeniden orada olmak dileğiyle.

İçerik : Ahmet Balcı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir