Kazan’da Dünya Kupası-2018 konuklarını 1,3 bin tonluk çak-çakla karşılayacaklar

Bu yaz Rusya’nın çeşitli şehirlerinde düzenlenecek Dünya Kupası-2018 maçları çerçevesinde Kazan’a gelecek turistler ve futbolseverler için 1,3 bin kilo ağırlığında dev çak-çak tatlısı hazırlayacaklar.

Tataristan başkenti Kazan,bu yaz Dünya Kupası-2018 maçlarına gelecek turistleri dev masa kurarak, bir ton ağırlığında çak-çak hazırlayarak karşılayacak.

“Lezzetli Kazan” Festivali çerçevesinde düzenlenecek etkinlikte Tataristan  başkentinin “Kazan” Aile Merkezi yanında futbol şampiyonasına katılacak ülkelerin sembölleri yer alacak 150 metrelik örtü şeklinde dev bir masa kurulacak.

Festivalin en dikkat çekici tarafı ise, masa üzerine yerleştirilecek futbol topu şeklinde Tatarların milli tatlısı çak-çakın yer alması olacak.

Kazan’ın Turizm Komitesi Başkanı Darya Sannikova sözlerine göre, çak-çak tatlısı 1,3 bin kilo apırlığında olacak ve bu dev tatlı Rusya’nın Guinness Rekorunu kırması bekleniyor.

Çak-çak’ın yer alacağı masa, 150 metrelik örtüsü ile dünyanın en büyük ve en konuksever masası olacak.

Başkent Kazan’ın Gıda ve Sosyal Departmanı daha önce Rusya’nın en büyük çak-çak tatlısı yapmak için ihale açmıştı. İhalede çak-çak tatlısının başlangıç değeri 195 bin ruble olarak ilan edilmişti.

Bugüne kadar Rusya’nın en büyük çak-çak tatlısı rekoru Tataristan’a komşu Başkortstan Cumhuriyetine ait. 2016 yılında Başkortstan’da 1,1 bin kilo ağırlığında çak-çak tatlısı hazırlanarak Rusya rekoru kaydedilmişti

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir