Yazarımızdan : Tatarların etli hamur yemeği “Peremeç”

Biz bugün türktatar.com olarak siz değerli okurlarımıza Tatarların “Peremeç” adı verilen etli hamur yemeğini tanıtmak istiyoruz. İsterseniz kendiniz de bu güzel yemekten yapabilirsiniz. Şimdiden afiyet olsun!

“Peremeç”in tarifi:

Hamur için gereken malzemeler:

4 su bardağı un

15 gram yaş maya

1 yemek kaşığı toz şeker

1 yemek kaşığı tereyağı

2 su bardağı ılık süt

1 adet yumurta

1 tatlı kaşığı tuz

 

İç malzemeler:

Yarım kilo dana kıyma

Üç tane orta boy rendelenmiş soğan

1 çay kaşığı tuz

1 çay kaşığı karabiber

İlk önce yukarıda yazdığımız malzemeleri kullanarak peremeçin hamurunu hazırlıyoruz. Hazırladığımız hamur kulak memesi yumuşaklığında olmalı ve kabarması için biraz beklenmelidir.

-Hamurun kabarma sürecinde de  peremeçin iç malzemelerini karıştırarak hazır hale getirelim.

-Şimdi de elimizi biraz unlayarak kabarmış hamurumuzdan küçük parçalar alarak avuç içinde döndürelim ve 10 sm çapında ve 5 mm kalınlığında yuvarlaklar elde edelim.

-Şimdi de sıra geldi hazır kıymamıza. Bir yemek kaşığı kıymayı alalım ve hazırlamış olduğumuz hamurun ortasına koyalım. Ve yavaşça kıymamızı kaşığımızın tersi ile bastırarak hamura yayalım.

Şimdi ise hamurumuza parmağımızla içe dönük kıvrımlar yaparak ve üst üste toplayarak bir şekil verelim. Ama kıymanın üstü tam örtülmemelidir.

Hazırladığımız peremeçlerimiz kızartmaya hazırdır artık. Şunu da unutmayalım ki, peremeçleri kızartmadan üzerindeki unu yağda yanmaması için silkelemeliyiz.

-Tavamıza yeterince sıvı yağ dökelim. Yağ iyice kızarmalıdır. Kızarmış yağa yavaşça peremeçleri koyalım. Peremeçler tavada delikleri altta kalacak şekilde konmalıdır. Bu-peremeçleri kızartırken şeklini koruyabilmesi için öyle yapılıyor.

-Biraz kızardıktan sonra peremeçleri yavaşça tersine çevirelim. Çevirirken de etinde kalan suyun kaynamış yağda sıçramamasına dikkat edelim.

-Tersine çevrilen peremeçlerin altı kızarırken de deliklerine kaşıkla kaynayan yağdan dökelim. Bu arada peremeçlerin altlarına da bakmayı unutmayalım.

-Altları pembeleşmeye başlayınca da peremeçleri tavadan alalım ve güzelce servis edelim.

Bu arada etli hamurun mis kokusu da tüm evi sarmış olacak. Siz de değerli okurlarımız haftasonlarında veya özel günlerde farklı sofralar kurmak isterseniz mutlaka Tatarlarn bu yemeğinden tatmalısınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir