“Türkiye ile Tataristan arasındaki kültürel yakınlık-bizim avantajımız”

12-14 Nisan tarihlerinde Tataristan başkenti Kazan’da 23. Uluslararası “Turizm ve Spor” Fuarı düzenlendi. Rusya bölgeleri ve yabancı ülkelerden 154 şirketin katıldığı Fuarda Türkiye’yi Moskova Büyükelçiliği Kültür ve Tanıtma Müşavirliği temsil etti.

Türkiye’nin Moskova Büyükelçiliği Kültür ve Tanıtma Müşaviri Alper Özkan türktatar.com’a yaptığı açıklamalarda, Tataristanlı turistlerin Türkiye’nin hangi bölgeleri ile ilgilendiklerini anlattı, iki cumhuriyet arasında kültürel bağların önemine değindi.

Türkiye Kültür ve Turizm Bakanlığı adına bir stand açtıklarını söyleyen Özkan, Kazan’daki bu fuara geçen sene ilk defa katıldıklarını ve bu sene yaklaşık 40 metre karelik bir alanda stand kurarak Tataristanlılara Türkiye hakkında geniş bilgi verdiklerini söyledi.

 “Türkiye’nin tatil, kum, güneş denilen bölgeleri Tataristan’da çok iyi biliniyor”

“Biz Türkiyenin farklı bölgelerinin tanıtımını yapıyoruz. Tabii Bakanlığımız politikaları temelinde. Zaten bizim tatil, kum, güneş dediğimiz tatil tercih edilen yörelerimiz buralarda çok iyi biliniyor.

Onun dışında biz farklı Anadolumuzu, mutfağımızı, bu tür kültürel ürünlerimizi ve destasyonlarımızın tanıtımını yapmaya çalışıyoruz”, dedi.

Kazan, Tataristan Cumhuriyeti’nin kendileri için çok önemli, Türkiye’nin Tataristanla herzaman çok yakın ilişkisi olduğunu kaydeden Özkan, bunlardan bir tanesinin de turizm olduğunu Kazan’ın turizm alanında Türkiye’nin Rusya Federasyonu’ndaki ana kaynak pazarlarlarından ilk dört veya beşin arasında yer aldığını söyledi.

Biliyorsunuz Kazan’a THY nın da doğrudan uçuşları var. Türkiye’ye çok yoğun bir ilgi var. Hemen hemen herkes Türkiye’ye bir veya birkaç defa gitmiş. Artık farklı bölgelere gitmek istiyorlar. Biz de yurdumuzun güzelliklerini bu fuarda tanıtımını yapıyoruz, diye konuştu.

 “Tataristanlılar Türkiye’de, Adaları, Kapadokya’yı, Helal Turizmi merak ediyor”

Tataristanlıların Türkiye deyince en çok İstanbul’u merak ettiklerini belirten Alper Özkan, özellikle İstanbul’un camileri, tarihi yarımadasına burada çok büyük bir merak var. Helal turizme yönelik çok büyük sorular alıyoruz. Burda olduğu gibi Türkiye’de de artık helal turlar yapılıyor. Onun dışında bizim alternatif dediğimiz Anadolunun içindeki destasyonlarımıza yönelik bir ilgi var. Mesela bugün en azından 5-6 kişi Kapadokya’ya gitmek istediklerini söylediler. Karadenizi de soruyorlar.

“Tatarlar ile Türkler arasında kültürel bağlar güçlü”

Burda bizim avantajımız-kültürel yakınlık. Bilindiği gibi Tatarlar çok büyük bir kültürel bağımızın olduğu bir millet. Kardeş millet. Ve dolayısıyla biz hepsini Türkiye’ye davet ediyoruz, dedi.

Fuarın resmi açılışına Türkiye’yi temsilen Kazan Başkonsolosu Ahmet Sadık Doğan, Tataristan Cumhuriyeti’nden de Kazan Belediye Başkanı İlsur Metşin ve Tataristan Turizm Devlet Komitesi Başkanı Sergey İvanov katıldı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir