Minnihanov’tan AIM Yatırım Forumu’nda Türkiye’ye övgü.

“Tataristan’da gerçekleştirilen yatırım hacmi, Rus şirketlerinin yatırımı da dahil olmak üzere yıl sonuna kadar 11 milyar dolar seviyesinde kalacak. Türkiye Cumhuriyeti Tataristan’a en çok yatırım yapan ülkeler arasında” Tataristan Cumhurbaşkanı Rüstem Minnihanov Dubai’de düzenlenen yatırım forumunda Türkiye’den övgü ile sözetti.

Dubai’de her sene düzenlenen AIM Yatırım Forumu’nda bir konuşma yapan Tataristan Cumhurbaşkanı, Batılı ülkelerin Rusya’ya uyguladığı yaptırımların Tataristan ekonomisine doğrudan yapılan yabancı yatırımların girmesine bir engel oluşturduğunu kaydetti.

Minnihanov konuşmasında, elbette, uluslararası bölgesel meseleler var…Tataristan Cumhuriyeti için mutlak rakamları alırsak biz bu yaptırımlar sonucunda bir miktar azalma yaşadık. Ancak sabit kıymmetlere yapılan yatırımlarla ilgili olarak ise Tataristan her zaman büyüme gösteriyor, dedi.

Tataristan’a en çok yatırım yapan ülkeleri de hatırlatan Cumhurbaşkanı, bu yatırımların daha çok Avrupa ülkelerinden geldiğini de hatırlattı.

Örneğin Türkiye Cumhuriyeti Tataristan’a çok büyük yatırım yaptı. Şu anda Çin ve ABD ile aktif çalışmalar yürütüyoruz. Geçen sene Tataristan’a yapılan yatırımlar 11 milyar doları buldu ve bu rakam 2018 yılında da aynı seviyede kalacak, dedi.

Minnihanov konuşmasının sonunda Dubaili yatırımcıları Tataristan’a davet ederek cumhuriyete yatırım yapmak istediklerinde bu konuda kendilerinin her türlü yardımı sağlayacaklarını da kaydetti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir