Kazanlılar internet alışverişinin 1/3 ünü cep telefonu ile gerçekleştiriyor

Tataristan’da internet alışverişi hızla yayılmaya devam ediyor.Uzmanlar başkent Kazan sakinlerinin internet alışverişlerini genellikle masa üstü bilgisayarlar üzerinden gerçekleştirdiğni söylüyor. Ama aynı zamanda yabancı online mağazalara sipariş verirken mobil cihazların payının da yüzde 27’ye kadar ulaştığını kaydediyor.

GfK Rus medya araştırmaları uzmanı Yelena Pervuşina’nın verdiği bilgiye göre, bugün Rusya’da 16-55 yaş arası 24 milyon insan internet üzerinden alışveriş yapıyor.

Pervuşina masaüstü ve dizüstü bilgisayarların internet alışverişleri için hala ana cihaz olarak kalmalarına rağmen, artık bunların internet alışverişlerinde toplam siparişlerde paylarının giderek azaldığını ve mobil cihazların daha çok bu alışverişlerde kullanıldığını hatırlatıyor.

Rbc.ru sitesi haberine göre, geçen sene Kazan’da yabancı online mağazalara yapılan siparişlerin yüzde 27’lik kısmı mobil cihazlar ile gerçekleşti. Bu rakam 2016 yılına göre yüzde 5-7 daha fazla.

GfK Rus uzmanları ozon.ru, citilink.ru ve eldorado.ru sitelerinin Kazanlılar arasında en populer online mağazalar olarak kullanıldığını kaydediyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir