Tatarların sofra tadı Zur Beleş

Her milletin kendine özgü milli yemekleri olduğu gibi Tatarların da Zur Beleşi Tatar sofralarının kart vizitini oluşturuyor. Tatar mutfağının kralı sayılan Zur Beleş genellikle büyük bayramlarda, doğum günlerinde veyahut değerli konuklar geldiğinde pişiriliyor.

Hamurun içine et, patates, soğan ve karabiber konularak hazırlanan bu yemeğin tarifini türktatar.com olarak bugün Siz okurlarımız ile de paylaşmak istedik.

Zur Beleş yemeği için gereken malzemeler:

Hamur:

500 gram un

4 kaşık yağ

150 ml su

0,5 çay kaşığı tuz

 

İç malzemeler:

1 kilo orta yağlı sığır eti

200 gram ördek eti

2-2,5 kg patates

3 tane soğan

karabiber ve tuz

1-2 tane defne yaprağı

yemeğin üzerien sürmek için az miktarda eritilmiş tereyağı

Şunu önceden hatırlatalım, lezzetli Zur Beleş pişirmek için etin güzel olması ve hamurun doğru hazırlanmış olması lazım. Çünkü hamur elastik olmazsa pişirme sırasında çatlayabilir ve et suyu tabaya akabilir. Eti seçerken de orta yağlı olmasına dikkat edelim. Sığır etine ördek veya kaz eti eklenirse yemeğin tadı daha da lezzetli olacaktır.

 

 

Evet şimdi de iç malzemeyi hazırlamaya başlayalım.

Et, soğan ve patatesi küçük küpler şeklinde doğrayın. Doğranmış patatesi suda bekletin.

Hepsini doğradıktan sonra bunlara tuz, defne yaprağı ve karabiberi ekleyerek karıştırın ve biraz dinlenmeye bırakın.

Şimdi de hamuru hazırlayalım.

Hamur malzemelerini karıştırıp yoğurduktan sonra onu üçe bölelim. Dip ve kenarlarını oluşturacak bölümü biraz büyük, üstüne kapatacak bölümü biraz küçük ve az birşey de çorba konulacak deliği kapatacak hamuru da küçük bir miktarda bırakalım.

Hamurun büyük bölümünü 3 mm kalınlıkta açtıktan sonra hazır hamuru büyük tabaya kenarları asılı kalacak şekilde yerleştirelim.

Önceden hazırladığımız iç malzemeleri hamurun üzerine boşalttıktan sonra tabanın kenarlarında asılı kalan hamuru yukarı kaldıralım ve hamurun ikinci bölümü ile kapatalım ve iki hamuru güzelce birleştirelim.

Dip ve üst hamurları iyice birbirine yapıştırdıktan sonra, Zur Beleşin üzerinde bir delik açalım ve önceden hazırladığımız küçük hamur parçası ile kapatalım.

Zur Beleşi daha önceden ısttığımız fırına yerleştirdikten sonra fırını 180-200 derece sıcaklıkta pişirelim. Pişirme sırasında ara sıra Zur Beleşin içersinde yeterince et suyunun olmasını kontrol edelim. Et suyu azalmışsa hamur kapağıını açarak delikten kaynamış su ekleyebilirsiniz.

Zur Beleş piştikten sonra fırından alarak üzerine erimiş tereyağı sürün ve masaya alarak Zur Beleşi büyük kapakla 30 dakikalığına kapatın. Bu metod Zur Beleşin dinlenmesi ve kendi çorbasını sindirmesi için yapılır. Ve aynı zamanda hamur daha da yumuşar ve lezzetli bir tad alır.

Evet, bizim Zur Beleşimiz hazır. Şimdi de onun tadına bakma zamanı geldi.

Size bir sır verelim, Zur Beleşin en lezzetli kısmı dipte olur. Onun için herkes dibinden almaya çalışır:)

Size afiyet olsun!

Tatarların sofra tadı Zur Beleş” için bir yorum

  • 9 Ocak 2019 tarihinde, saat 20:26
    Permalink

    Tatar yemeyi beleş değil “belis” (s ‘nin altında nokta var)

    Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir