Tataristan’da Nevruz Bayramı kutlandı

Tataristan başkenti Kazan’da coşkulu bir şekilde Nevruz Bayramı kutlandı. 170 ten fazla miletin yaşadığı Tataristan’da Türk Dünyası temsilcileri biraraya gelerek kazanlar asıp ateş yaktı, milli yemeklerini pişirdi, geleneksel oyunlarını sergileyerek dans gösterileri yaptı.

Baharın gelişini simgeleyen Nevruz Bayramı 24 Mart’ta Tataristan başkentinde de kutlandı. Kazan Hipodrumu karşında düzenlenen bayrama Türkiye’nin Kazan Başkonsolosu Ahmet Sadık Doğan, Tataristan Meclis Başkanı Ferit Muhametşin, çok sayıda yabancı konuklar, Kazanlılar katıldı.

Ferit Muhametşin bayram açılışında yaptığı konuşmasında, Türklerin en eski bayramlarından olan Nevruz Bayramı’nın UNESCO’nun Somut Olmayan Kültür Mirası listesinde yer aldığını ve 21 Mart’ın BM tarafından Uluslararası Nevruz Bayramı olarak ilan edildiğini kaydetti.

Parlamento Başkanı Nevruz Bayramı’nın Tataristan’ın çok milletli halkının kültürünün en değerli incisi niteliğinde olduğunu, cumhuriyette 170’ten fazla milletin barış içinde yaşadığını hatırlattı.

Nevruz Bayramı her sene olduğu gibi çeşitli kültürel etkinlikler, çocuklar için düzenlenen eğlenceler, milli yemeklerin ikram edilmesi ile sona erdi.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir