“Taneko”da yılda 1,1 milyon ton benzin üretilecek

Tataristan’ın Petrol Rafineri Kompleksi “Taneko” Mayıs sonuna kadar uçak yakıtı ve dizel yakıtı üretimini arttıracak ve sonbaharda da “Regular-92” ve “Premium-95” benzim üretimine başlayacak.

“Taneko” Petrol Rafineri Kompleksi Genel Müdür Yardımcısı İlşat Salahov’un verdiği bilgiye göre, komplekste üretilen uçak yakıtı bu yıl içerisinde 950 bin tona ulaşacak.

 Aynı zamanda  Mayıs’ta komplekste faaliyete geçecek dizel yakıtı üretimi sistemi de bir yılda ek olarak 1,6 milyon ton dizel yakıtı elde etme imkanı verecek.

 “Argus Tatarstan 2018” Uluslararası Konferans’ta bir konuşma yapan  İlşat Salahov tüm yeni sistemlerin üretime geçmesi ile birlikte “Taneko”nun yılda 3,2 milyon ton dizel yakıtı üretebilecek bir kapasiteye kavuşacağını kaydetti.

 Ağustos 2018’de “Regular-92” ve “Premium-95” marka benzin üretimine başlayacaklarını da hatırlatan Salahov, perol rafinerisi kompleksinin böylece yılda 1,1 milyon ton benzin üretebilecek duruma geleceğinin altını çizdi.

Konuşmasında “Taneko”nun 2018 sonuna doğru toplam petrol rafinerisi kapasitesinin 8 milyon tondan 14 milyon tona ulaşacağını söyleyen Salahov, 2011 yılında faaliyete geçen “Taneko”nun bugüne kadar 50 milyon ton petrolden çeşitli yakıtlar elde ettiğini kaydetti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir