Türkiye’nin Kazan Başkonsolosu Tataristan Parlamento Başkanı ile görüştü

Tataristan Parlamentosu Başkanı Ferit Muhametşin Meclis binasında Türkiye’nin Kazan Başkonsolosu Ahmet Sadık Doğan’ı kabul ederek iki ülke arasındaki dostluk ilişkilerini daha da geliştirmek istediklerini söyledi.

Tataristan Parlamento Başkanı görüşme sırasında Kazan Başkonsolosluğu görevine bundan iki ay önce başlayan Ahmet Sadık Doğan’ı yeni görevine başlaması ile tebrik etti.

Muhametşin iki cumhuriyet arasında her geçen gün daha da gelişen ekonomik ve kültürel ilişkilerin yanısıra, Tataristan ile Türkiye arasında parlamentolararası dostluk ilişkilerinin de genişlediğini söyledi.

2015 yılında Türkiye Cumhuriyeti Büyük Millet Meclisi Başkanı’nın Kazan ziyareti sırasında parlamentolararası ilişkileri genişletme konusunda iki cumhuriyet arasında memorandum imzalandığını kaydeden Ferit Muhametşin, Türkiye Parlamentosu Başkanı’nın Tataristan Meclisinde bir konuşma yaptığını da hatırlattı.

Türkiye Cumhuriyeti’nin Kazan Başkonsolosu Ahmet Sadık Doğan da kendini Tataristan’da iyi hissettiğini belirterek, Tataristanlı yetkililerin Başkonsolosluğa gösterdikleri desteklerinden dolayı teşekkürlerini iletti.

Doğan konuşmasında Tataristan’nın Alabuga gibi birkaç şehrinde bulunduğunu ve gelecekte Tataristan’daki Türk diasporası ile daha da aktif çalışmaya önem vereceğinin altını çizdi.

2014 yılından beri Türkiye Cumhuriyeti’nin Kazan Başkonsolosu olan Turhan Dilmaç 2017 yılı sonunda Başkosolos görevinden ayrılarak Ocak 2018’de Türkiye Cumhuriyeti Dış İşleri Bakanlığı Rusya Daire Başkanı olarak yeni görevine başladı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir