Tataristan Türkiye’ye helikopter satmayı planlıyor

Kazan Helikopter Fabrikası “Ansat” helikopterlerinin üretimini 2018 yılında altı kez arttırarak 45 tane helikoptere çıkaracak. Fabrika ürettiği helikopterleri Türkiye, Çin, Meksika ve Kolumbiya’ya satmak için sertifikat almayı planlıyor.

 Tataristan Cumhurbaşkanı Rüstem Minnihanov 13 Mart’ta sadece Tataristan’da değil Rusya genelinde de kendinden söz ettiren Kazan Helikopter Fabrikası’nın iki milyar ruble yatırımla yapılan yeni binasının açılışına katıldı.

 Cumhurbaşkanı ve konuklara fabrika ile ilgili bilgi veren Genel Müdür Andrey Boginskiy, fabrikanın yeni “Mİ-38” ve “Ansat” adı verilen helikopterler üretimine büyük önem verdiklerini söyledi.

 Geçen sene yedi tane “Ansat” ürettiklerini ama 2018’de bu sayıyı  altıya katlayarak 45 tane helikopere çıkarmayı amaçladıklarını kaydeden Boginskiy, bu tür helikopterin eksport potansiyalinin çok yüksek olduğunu belirtti.

Genel Müdür konuşmasına devam ederek, biz bu helikopterin sivil versiyonu için yurtdışı sertikasyon işlemlerini hayata geçirirsek “Ansat”ı bazı yabancı ülkelere de satabiliriz. Şu anda Rusya’nın ilgili makamları ile birlikte Türkiye, Çin Halk Cumhuriyeti, Meksika ve Kolumbiya gibi ülkelerin yetkilileri ile görüşmeler yürütüyoruz. Bu görüşmeler olumlu sonuçlanınca sırada Kuzey Afrika ülkeleri de var, dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir