Tataristan’a gelen turistler hediyelik eşya olarak neler alıyor?

Tataristan’a gelen turistlerin yüzde 71,2’si milli tatlı ve börekleri, yüzde 61,2’si de milli yiyecekleri, yüzde 16,6’sı çeşitli bijuteri ve yüzde 14’ü de içkiyi hediye olarak memleketlerine götürmeyi tercih ediyor.

 Tataristan‘ın Turizmi Geliştirme Merkezi‘nin 541 turist arasında düzenlediği Şubat araştırmalarına göre, Tataristan’a gelen turistlerin yüzde 49,5’i hediylik eşya olarak aynı zamanda cumhuriyetin çeşitli turistik merkezlerini tanıtan mıknatıslar almayı da seviyor.

 Turistler hediyelik eşya seçerken onun ağırlığıana da dikkat ediyorlar.

 Örneğin  araştırmaya katılanların yüzde 71’i hediyelik eşyanın ağırlığının kendileri için önemli olduğunu belirtmiş. Turistlerin yüzde 47,7’si 500 gramdan bir kiloya kadar eşya almayı, yüzde 29,1’i de yarım kiloya kadar hediyelik eşya almayı tercih ettiklerini söyledi.

 Turistlerin yüzde 47,6’sı hediyelik eşyanın hafif ve nazik olmasını, yüzde 70,3’ü de el yapımı ve Çin malı olmayan hediyelik eşya aldıklarını kaydetti.

 Araştırmaya katılanların yüzde 38,8’i Tataristan’da hediyelik eşyaları süpermarketlerden, 28,5’i hediyelik eşya satılan özel mağazalardan, yüzde 21,3’ü de popüler turizm merkezlerinden satın almak isteyeceklerini söyledi.

Turistlerin yüzde 31’i de hediyelik eşya için 500 rubleden 1000 rubleye kadar para harcayabileceklerini kaydetti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir