Marmaris Belediye Başkanı Ali Acar başkanlığındaki heyet Nijnekamsk kentine çıkarma yaptı.

Marmaris Belediye Başkanı Ali Acar başkanlığındaki heyet RF Tataristan Cumhuriyeti’nin Nijnekamsk kentine çıkarma yaptı.

Türk konuk heyeti, Nijnekamsk Belediye Başkanı Aydar Metşin makamında ağırladı. İki belediye başkanı, Marmaris ve Nijnekamsk kardeş kent işbiriğinin artırılması hususunda anlaşma da imzaladı.

Görüşmede Türkiye’nin Kazan Başkonsolosu Ahmet Sadık Doğan da hazır bulundu. Taraflar görüşmede ortak kültürel, sosyal etkinlerin, ayrıca 15 Haziran’da Nijnekamsk kentinde Kültrü Festivali yapılması konusunda da el sıkıştı.

Ocak ayında da Marmaris, Nijnekamsk kentiyle işbirliği imzaladı. Marmaris Belediyesi’nden yapılan açıklamada konuyla ilgili şu bilgi verilmişti: “

Marmaris Belediyesi, Tataristan’ın petrol sanayisinin çeyreğini barındıran Nizhnekamsky şehri ile işbirliği anlaşmasına imza attı. Bundan böyle iki şehir arasında turizm, yatırım, sivil toplum örgütleri, eğitim, tarım gibi konularda işbirliği geliştirilecek.

Geçtiğimiz Eylül ayında bölgeyi yakından tanımak ve resmi temaslarda bulunmak için Marmaris’e gelen Tataristanlı heyet, işbirliği anlaşması imzalamak için kısa sürede 2. kez Marmaris’e geldi. Nizhnekamsky Belediye Başkanı Aydar Metşin, Başkan Yardımcısı Belyaev Radmir, Başkan Danışmanı Maxim Speransky, Belediyenin yetkili müdürlerinin yanı sıra Begişevo Uluslararası Havalimanı Genel Müdürü Sergey Romantsov ve Havalimanı Ticari İşler Müdürü Kozlov Felix de Tatarlı heyette yer aldı. Heyete Dalaman YDA Genel Müdürü Hamdi Güvenç, Tataristan Cumhuriyeti Türkiye Temsilci Yardımcısı Albert IALYSHEV ve Başkan Yardımcısı İsmet Kamil Öner de eşlik etti.

16 Ocak Salı günü, Başkan Ali Acar’ın makamında gerçekleştirilen törende iki kenti bir çok alanda birbirine yakınlaştıracak anlaşmayı Belediye Başkanı Ali Acar ve Nizhnekamsky Belediye Başkanı Aydar Metşin imza altına aldı. 5 yıl geçerliliğini koruyacak anlaşmayla taraflar karşılıklı anlayışı ve işbirliğini geliştirme, dostane ilişkiler kurma konusunda görüş birliğine vardıklarını kabul ederken, önümüzdeki dönemde karşılıklı ziyaretler de gerçekleştirilecek. Sanayi, tarım, turizm, eğitim ve diğer alanlarda halklar arasındaki etkileşimin arttırılması hedeflenecek.”

RTİB.ORG – FUAD SAFAROV

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir