Kastamonu Entegre çöpten 2,5 milyon ruble kazandı

Tataristan’ın “Alabuga” Özel Ekonomik Bölgesi’nde faaliyet gösteren Türkiye’nin Kastamonu Entegre Şirketi 2017 yılında 350 ton polietilen, plastik, karton ve demir hurdayı tekrar kazanarak 2,5 milyon ruble elde etti.

 Rusya’daki Kastamonu Entegre Genel Müdürü Ali Kılıç üretim faaliyetlerinde yüzlerce ton atık kağıt, plastik ve diğer ikincil kaynaklardan yararlnarak, geri dönüşümü maksimum düzeyde kullanmaya çalıştıklarını söyledi.

 Kılıç bu stratejiyi hayata geçirmek için fabrikalarında tüm şartların oluşturulduğunu, Dünya Doğal Hayatı Koruma Vakfı’nın düzenlediği çeşitli ekoloji projelerinde de aktif olarak katıldıklarını kaydetti.

 rbc.ru dan alınan bilgiye göre, Kastamonu Entegre SEZ “Alabuga”da ikinci büyük fabrikasını açarak Tataristan’daki üretimini yüzde 30 artırdı ve 2018 yılında üretimi yüzde 13 artırma planlarını da yapmaya başladı.

 Bugün Kastamonu Entegre bir yılda 1 milyon metreküp MDF levha ve 35 milyon metreküp laminat üretme gücüne sahip. Bu göstergelerle Kastamonu Entegre sadece Rusya’da değil, aynı zamanda Avrupa’da da MDF/HDF panolarının en büyük üreticisi oldu.

 Kastamonu Entegre’nin SEZ “Alabuga”da ikinci fabrikasının da faaliyete başlaması ile şirketin Tataristan’daki toplam yatırımı 400 milyon avroya ulaşmış durumda.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir