Tatar yemek kültüründen tarif : Kaz pastırması nasıl hazırlanır ?

Tatarların eskilerden gelen kaz pastırması bugün de Tatar sofralarının vazgeçilmesi arasında yer alıyor. Genellikle Tatar köylerinde sonbaharda kesilen kazların bir kısmından pastırma yapılarak değerli misafirler geldiğinde onlara ikram edilir veya düğünlerde lezzetli yemek olarak sofralara sunulur.

Peki kaz pastırmasını Tatarlar nasıl yapar, biz TurkTatar.com olarak okurlarımıza lezzetli Tatar yemeğinin tarifini vermeye çalışalım. Pastırma yapılacak kaz kesildikten hemen sonra güzelce temizlenir, soğuk su ile yıkandıktan sonra iyice kurutulur. İkinci aşamada da kazın içerisi ve dışarısına bol tuz sürülür.

Bazı tariflerde kaza tuz sürmeden önce onun içerisi ve aynı zamanda dışarısına da sarımsak sürmek tavsiye edilir. Bunun için sarımsağı çok ufak parçalara doğramak gerekecek. Sarımsak sürülen kaz bir saat bekletilmeli. Bir saat sarımsak sindirildikten sonra bu sefer kaza tuz sürülür.

Bu tarifi önerenler sarımsak kaz pastırmasına ayrı bir tat kattığını savunuyor. Her iki tarifede de bir kaz için 300-350 gram tuz kullanılır. Tuzlama işi tamamlandıktan sonra kazın her tarafı hava geçebilecek tülbentle iyice kapatılır. Kapatılan kaz da doğru bir şekilde ve doğru bir yerde “pişmeye” hazırdır artık. Son aşamada da kaz havalandırılması yeterli ve aynı zamanda güneşsiz bir yere asılır.

Tatarlar genelde böyle sakin bir yer olarak evlerin çatı altlarını kullanır. Kaz pastırması aslında bır haftadan sonra yenilebilir. Ancak daha da lezzete düşkünler için kaz pastırma ancak 4-5 ay sonra tam kıvamına gelmiş olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir